Kominy kwasoodporne, czyli jak dobrać właściwie system kominowy?

Komin jest niezwykle istotną częścią systemu grzewczego, dlatego też konieczne jest prawidłowe dopasowanie go. Jego zadaniem jest odprowadzanie wydobywających się na zewnątrz spalin, które generowane są przez kocioł. Typ komina zależy od posiadanego kotła i rodzaju wykorzystywanego przez niego paliwa. To na jakie systemy kominowe się zdecydujemy, zależy też od tego jaką moc ma mieć instalowany kocioł. W przypadku kotłów grzewczych opalanych gazem czy olejem konieczne jest stosowanie izolowanych termicznie kominów ze stali nierdzewnej. Najczęściej wybór pada na zainstalowanie ceramicznego komina z wkładką stalową chromoniklową lub komina wykonanego ze stali kwasoodpornej. Jak dobrać więc prawidłowo komin do kotła?

Kominy kwasoodporne, czyli stalowe systemy kominowe

Kominy wykonane ze stali kwasoodpornej służą do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i kondensacyjnych. Jeśli chodzi o kominy metalowe, to na rynku dostępne są systemy kominowe samonośne, które składają się z dwóch rur. Połączone są one warstwą izolacyjną, a zamontować można je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Możliwe jest zainstalowanie ich nawet w przypadku starego komina. Wówczas należy zainwestować w giętkie i elastyczne wkłady kominowe. Decydując się na komin kwasoodporny, należy pamiętać o tym, że stal szybko się nagrzewa, co z kolei przyśpiesza powstawanie ciągu kominowego.

Kominy systemowe

W przypadku tradycyjnie murowanych kominów można liczyć na zakup gotowych i nieskomplikowanych w montażu systemów. Jeśli czas jest kwestią priorytetową, to można zamontować komin ceramiczny zamiast stawiać go w sposób tradycyjny. System kominowy składa się z ceramicznego lub kamionkowego wkładu. Do tego dochodzą jeszcze opcjonalnie obejmy i obręcze odległościowe. Z kolei części wkładu kominowego połączone są z kwasoodpornym kitem. Jeśli chodzi o zewnętrzną obudowę sytemu kominowego, to wykonana jest ona z lekkiego i wytrzymałego materiału, a jej części zespolone są zaprawą cementowo-wapienną. Za odpowiednie odprowadzanie wilgoci i ochronę wkładu kominowego odpowiadają kanały przewietrzające. Izolacja cieplna zaś wykonana jest w systemie kominowym z wełny mineralnej i znajduje się ona pomiędzy wkładem a obudową komina.

Podział kominów

Podział na kominy kwasoodporne, kamionkowe czy ceramiczne nie jest jedyny. W zależności od rodzaju konstrukcji kominy dzieli się na jednowarstwowe, wielowarstwowe oraz kominy typu LAS (powietrzno-spalinowe). Jeśli chodzi o charakter pracy kominów, to klasyfikuje się je na kominy mokre, suche i pracujące w nadciśnieniu. Wyróżnia się też podział na podstawie pełnionych przez nie funkcji, a mianowicie na kominy dymowe, spalinowe i wentylacyjne (nawiewno-wywiewne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.