Wnętrze pełne smaku, czyli przepis na meble do kuchni

Kuchnia jest najbardziej eksploatowanym pomieszczeniem w domu. Korzystają z niej wszyscy domownicy, każdego dnia przygotowując i spożywając posiłki. I właśnie dlatego jej aranżacja zawsze jest przede wszystkim praktyczna. Ale czy aspekt praktyczny powinien dominować nad estetycznym? Ależ skąd. Istnieje przepis, który pozwoli idealnie połączyć te dwa najważniejsze „składniki” aranżacji, czyniąc kuchnię pomieszczeniem ze wszech miar wyjątkowym.

Aby cieszyć się kuchnią praktyczną, trzeba zachować określone standardy w zakresie jej aranżacji – ułożenie szafek i rozmieszczenie sprzętów zgodnie z wykonaną instalacją. Nie wyklucza to jednak możliwości zaprojektowania wnętrza wyjątkowego, oryginalnego i efektownego – tym bardziej też komfortowego. Wiadomo przecież, że na komfort wpływa nie tylko funkcjonalność, ale też estetyka. Każdy dobrze odnajduje się we wnętrzach urządzonych praktycznie, ale też estetycznie. Jak zatem zadbać o wyjątkowy klimat w kuchni? Wybierając odpowiednie meble do kuchni takie jak stoły, krzesła oraz meble do zabudowy lub na wymiar.

1.    Fronty

Meble do kuchni muszą spełniać określone standardy. Dlatego zawsze w zestawie znajdują się szafki stojące i wiszące, z drzwiczkami pełnymi i przeszklonymi, a także z szufladami i ewentualnie otwartymi półkami. Mogłoby się więc wydawać, że zestaw od zestawu niewiele się różni. Tymczasem różnica jest zasadnicza. To, co decyduje o wartości estetycznej w przypadku mebli kuchennych to fronty, które mogą być:

  • gładkie – pozbawione żłobień, a posiadające matową lub błyszczącą powierzchnię (zalecane szczególnie do wnętrz małych, które optycznie powiększają),

  • profilowane – urozmaicone tłoczeniami, przez co, mimo wciąż prostej budowy, wyróżniają się efektownym designem,

  • frezowane – posiadające dodatkowy relief, dzięki któremu zyskują klasyczny charakter.

    W przypadku mebli kuchennych to właśnie fronty odgrywają największą rolę w aranżacji minimalistycznej albo bogatej w detale.

2.    Kolor

Białe. A może szare. Trend na jasne meble do kuchni nie przemija. Głównie dlatego, że są uniwersalne i eleganckie. Ale równie pięknie mogą prezentować się meble w nieco bardziej odważnych kolorach, jak czerwień czy granat.

Jeśli jednak stawia się na ponadczasowe meble do kuchni, warto zastanowić się nad powierzchnią drewnianą. Surowe drewno, o wyrazistej fakturze z mocno widocznymi słojami sprawdzi się tak we wnętrzach klasycznych, jak też w nowoczesnym stylu. Wyjątkowo ciekawie prezentują się drewniane fronty postarzane lub malowane – głównie na biało.

3.    Detale

Najważniejszym detalem mebli kuchennych jest blat, który może być wykonany z wielu materiałów. Wśród kamieni elegancko prezentuje się marmur, granit i piaskowiec. Nie mniej efektownie wygląda drewno, jak najbardziej naturalne. Charakter mebli, a zatem całej aranżacji, podkreśli oświetlenie miejscowe – za pomocą którego można wyeksponować wykorzystany w kuchni materiał.

Obecnie kuchnia nie jest już traktowana jako przestrzeń robocza w domu. Coraz częściej zyskuje wymiar reprezentacyjny, na równi z jadalnią czy salonem. I dlatego właśnie w aranżacji tego wnętrza można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, która sprawi, że kuchnia stanie się miejscem absolutnie wyjątkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.