Wyprowadzenie spalin przez ścianę budynku

Zmiana lub modernizacja ogrzewania bardzo często wymaga wprowadzenia dodatkowego systemu, który umożliwia skuteczne odprowadzanie spalin. Jest to zwykle konieczność w starszych budynkach, które nie są przystosowane do nowoczesnych technologii, a komin nie daje sobie rady z oprowadzeniem takiej ilości spalin, jakie generuje ogrzewanie.

Odprowadzanie spalin przez ścianę budynku jest również potrzebne w momencie wprowadzenia dodatkowego źródła ogrzewania. Wiele osób decyduje się na nadprogramowy kocioł (np. wiszący), a komin pozwala jedynie odprowadzać spaliny emitowane przez kocioł stały. Brak miejsca w szachtach kominowych wymusza zastosowania przewodów powietrzno-spalinowych.

Odprowadzanie spalin – przepisy prawa

Warto mieć świadomość, że nie zawsze istnieje możliwość odprowadzania spalin przez ścianę. Ograniczenia zwykle wynikają z maksymalnej mocy kotła, czy też odległości między takimi elementami, jak drzwi, okna, czy też okap.

Według przepisów prawa wyloty przewodów powietrzno-spalinowych, czy też oddzielonych od siebie przewodów powietrznych i spalinowych, muszą znajdować się w wysokości minimum 2,5 m nad powierzchnią terenu. Odległość między wyżej wymienionymi wylotami powinna przekraczać 3 m. Muszą być one umieszczone w odległości minimum 0,5 m od krawędzi okien oraz drzwi, a także występów w murze (ryzalitów).

Odprowadzanie spalin przez ścianę – zalety

W momencie, gdy nie ma możliwości wyprowadzenia zanieczyszczeń za pomocą komina, odprowadzenie spalin przez ścianę jest jedyną efektywną metodą. Posiadając taką alternatywą można zmodernizować system grzewczy w budynku poprzez wprowadzenie np. kotłów gazowych.

odprowadzanie spalin

Poziomy system spalinowo-powietrzny jest również opłacalny pod względem ekonomicznym. Jego wykonanie jest znacznie tańsze, niż nowy szacht kominowy. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że montaż nie ingeruje przesadnie w strukturę ścian. Dzięki temu odbywa się on szybko, a także bezproblemowo.

Warto również wspomnieć o tym, że powietrze zasysane przez ścianę budynku gwarantuje bezpieczną eksploatację kotła gazowego. Dzięki temu, że wylot znajduje się w sporej odległości od komina odprowadzającego spaliny z kotła stałego, niwelowane jest ryzyko zasysania powietrza z zanieczyszczeniami. Zwiększa to sprawność dodatkowego kotła, a także minimalizuje ryzyko awarii.

Odprowadzanie spalin przewodem poziomym – moc kotła

Jak wyżej wspomniano wydobywanie się spalin poprzez poziome przewody spalinowo-powietrzne zależy również od mocy kotła. W budynkach jednorodzinnych maksymalna moc grzewcza kotła wynosi 21 kW, a w budynkach wielorodzinnych 5 kW.

Trzeba zaznaczyć, że tylko systemy zainstalowane w zgodzie z obowiązującymi normami będą działały prawidłowo. Kotły o zamkniętej komorze spalania mogą sprawić, że zapotrzebowanie budynku na ciepło będzie mniejsze. Powietrze pobierane jest z zewnątrz, co jest znacznie korzystniejsze dla użytkowników. Zasysanie powietrza z wewnątrz wymusza jego przepływ przez pomieszczenia. W przypadku przewodów poziomych nie ma takiej konieczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.