Panele fotowoltaiczne – z czym to się je?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę domu, który niejednokrotnie jest spełnieniem ich marzeń z dzieciństwa. Taka inwestycja jest nie tylko bardzo kosztowna, ale również stresująca – wymaga wiele papierkowej roboty oraz, przede wszystkim, godzin planowania co, gdzie i jak ma zostać zamontowane, aby dom był bezpieczny nie tylko dla nas, ale i dla środowiska.
Coraz bardziej popularne stają się panele fotowoltaiczne, umieszczane na większości nowych zabudowań. Co to jest i jak się do tego zabrać?

Fotowoltaika – na czym polega?

Proces ten ma na celu pozyskanie energii ze Słońca i przekształcenie jej w energię elektryczną, służącą do ogrzewania budynków. Dzieje się to za pomocą paneli słonecznych, zamocowanych na dachu, poprzez które generowany jest prąd stały, zamieniany w późniejszym etapie na prąd zmienny. Zastosowanie tej metody pozyskiwania energii, jeżeli rozsądnie podeszliśmy do tematu, może być inwestycją na lata. Przede wszystkim, nieograniczony dostęp ma każdy z nas – nie jest tu problemem nawet sroga zima. Tego samego natomiast nie można powiedzieć o energii pozyskiwanej z innych źródeł m.in. z pływów morskich, gdzie musimy liczyć na „przychylność” mórz i oceanów, oraz z biomasy, która daje nam stosunkowo bardzo małe wartości energetyczne i zmusza do jej wykorzystania w większej ilości.

Z czego składają się panele fotowoltaiczne

Do budowy paneli słonecznych wykorzystujemy tzw. ogniwo fotowoltaiczne, znane również jako ogniwo pv, które wytwarzane jest z wafla krzemu. Do tego dodawana jest rama oraz wszelkiego rodzaju materiały, mające na celu zabezpieczyć ogniwo przed możliwymi uszkodzeniami oraz, w okresie jesienno-zimowym, ciężkimi czynnikami atmosferycznymi.

Rodzaje paneli słonecznych

Do najczęściej używanych przez nas paneli fotowoltaicznych możemy zaliczyć:
a) panele monokrystaliczne – jeden z najstarszych, najbardziej eksploatowanych oraz wydajnych (16-20%) rodzajów. Charakteryzuje go specyficzny ciemny kolor oraz zaokrąglone krawędzie. Należy do tych najbardziej kosztownych odmian.
b) panele polikrystaliczne – mniej sprawne niż ich poprzednicy, jednak dalej pozostają na dość wysokim poziomie (14-16%). Mają charakterystyczny ciemnoniebieski odcień, dzięki któremu zwiększają się ich właściwości optyczne – może pochłonąć więcej światła.
c) panele amorficzne – rodzaj najmniej wydajny (zaledwie 6-10%), z uwagi na to, że do jego budowy wykorzystuje się cienką warstwę krzemu, która osadzana jest np. na szkle. Ich główną zaletą jest lekkość oraz wysoka odporność na zmiany temperatury.

Panele słoneczne – kogo najlepiej wybrać?

Montaż paneli fotowoltaicznych to nie lada wyzwanie dla każdego nowicjusza nowych technologii. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o to, aby znaleźć dobrą ekipę fachowców, którzy podejdą do zadania profesjonalnie. Dzięki dynamicznemu rozwojowi tej metody pozyskiwania energii na rynku jest wiele znanych oraz cenionych producentów, z których pomocy warto skorzystać.

Kogo więc wybrać?

Przede wszystkim warto wcześniej zapoznać się z ofertą danej Firmy oraz umówić na konsultacje. Zwróćmy uwagę na to, na jakich produktach pracują – w instalacjach fotowoltaicznych to jakość oraz wytrzymałość paneli jest najważniejsza! Nie bójmy się również zadawania pytań – w końcu to dobra komunikacja jest kluczem do sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.