Krawężnik najazdowy – czym się różni od obrzeża chodnikowego?

Kostka brukowa od wielu lat jest materiałem chętnie wykorzystywanym do układania nawierzchni. Zauważyć ją można zarówno jako budulec chodników, dróg czy parkingów, jak i w przydomowych podjazdach lub w alejkach ogrodowych. Kostka brukowa znajduje tak szerokie zastosowanie dzięki łatwości układania, możliwości zastosowania różnych konfiguracji oraz jej trwałości. Jednak tak, jak każda inna nawierzchnia, wymaga odpowiedniego wykończenia. W przypadku kostki brukowej, ale też płyt chodnikowych, w tym celu wykorzystuje się krawężnik najazdowy lub obrzeże chodnikowe. Czym są i czym się od siebie różnią? Postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.


Krawężnik najazdowy i obrzeże chodnikowe – cechy wspólne


Jak już wspomniano zarówno krawężnik najazdowy, jak i obrzeże chodnikowe pełnią funkcję wykończenia nawierzchni ułożonej z kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Zapobiegają rozsuwaniu się tych elementów zapewniając trwałość nawierzchni, jednocześnie ją wzmacniając. Pomimo tego, iż ich główna rola wymusza wykonanie krawężników i obrzeży z betonu, obecnie istnieje wiele możliwości aranżacji tych elementów do zastosowanej nawierzchni, np. wybarwianie ich lub dobór odpowiedniego kształtu widocznego nad powierzchnią gruntu. To sprawia, że krawężniki najazdowe i obrzeża chodnikowe poza swoją podstawową funkcją mogą być też elementami dekoracyjnymi podkreślając stylistykę danej przestrzeni.


Zastosowanie betonowego obrzeża chodnikowego


Obrzeża chodnikowe są betonowym elementem wykończenia nawierzchni i zwykle mają postać prostokątnej kostki o gładkiej powierzchni. Układane są bezpośrednio na podłożu, co czyni je nieco mniej skutecznymi dla wzmożonego ruchu pojazdów. Z tego względu częściej wykorzystywane są do wykańczania chodników i alejek ogrodowych przystosowanych dla ruchu pieszego w przestrzeniach publicznych, a także jako materiał dekoracyjny na posesjach prywatnych. Mogą być stosowane np. w ogrodzie, by oddzielać trawnik lub grządki od przejścia, a dzięki możliwości wyboru kolorystyki obrzeża chodnikowego, sprawdzają się idealnie w każdej aranżacji przestrzeni. Bywają stosowane również do budowy stopni schodów.


W ofercie sprzedażowej Grupy Pebia znajduje się także obrzeże palisadowe, czyli tzw. palisada betonowa. Najczęściej wykorzystywana jest przy stabilizacji niewielkich nasypów zapobiegając osuwaniu się ziemi. Jest wzmocnieniem wykorzystywanym przy zmianie poziomu nawierzchni, np. na pieszych szlakach komunikacyjnych.


Trwalsza alternatywa – krawężnik najazdowy


Niestety wspomniany rodzaj wzmocnienia, jakim są obrzeża i palisady betonowe, może nie sprawdzić się w miejscach narażonych na wzmożony ruch pojazdów. Na podjazdach, uliczkach czy uczęszczanych parkingach znacznie lepiej sprawdzą się krawężniki najazdowe, zapewniając pełne zabezpieczenie przed rozsuwaniem się obciążonej pojazdami nawierzchni. Dlaczego krawężniki są trwalsze i odporniejsze na obciążenia? Osadza się je bowiem na ławie betonowej, a nie bezpośrednio na podłożu. To sprawia, że osadzenie krawężnika jest jeszcze skuteczniejsze i zapobiega jakiemukolwiek przemieszczaniu się betonowego wykończenia, a co za tym idzie – ułożonej nawierzchni. Tak przygotowany element pozwala na nacisk nawet ciężkich pojazdów oddziałowujący na nawierzchnię, bez strat na jej trwałości. Krawężniki są elementem wystającym ponad nawierzchnię drogową, co sprawia, że ich rolą jest także wydzielanie strefy ruchu dla pojazdów i zapobieganie ich wyjeżdżaniu poza nią. Krawężnik wymaga jednak odpowiedniego wykończenia, aby przystosować go do ruchu pojazdów po nim. Dlatego warto zapoznać się z kolekcją Industrial Grupy Pebia.

Jak więc widać, krawężnik najazdowy i obrzeże chodnikowe stanowią element wykończenia nawierzchni o podobnym zastosowaniu, jednak odmiennej trwałości. Dlatego chcąc wykończyć nawierzchnię z kostki brukowej czy płyt chodnikowych, warto najpierw zastanowić się nad przeznaczeniem danego elementu podłoża, aby efektywnie spełniał swoją rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.