Jak umieścić lampy w salonie? I co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Oświetlenie stanowi bardzo ważny element wystroju. Odpowiednio dobrane może znacząco podwyższyć atrakcyjność całej aranżacji. Oprócz samego wyboru odpowiedniej lampy niezwykle ważne jest również jej właściwe umiejscowienie. W jaki sposób rozmieszczać oświetlenie, aby dawało ono pożądany efekt? Jednak zanim już wybierzesz się do sklepu, zastanów się jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz.

Kiedy warto kupić lampę sufitową?

W salonie obowiązkowym rodzajem oświetlenia przestał być żyrandol. Wiele osób rezygnuje z niego na rzecz kilku różnych źródeł światła, które dają znacznie większe możliwości w zakresie dostosowania natężenia do aktualnych potrzeb. Dobrze dobrany żyrandol będzie stanowił fantastyczną ozdobę dla całego pokoju. A światło pochodzące od niego będzie najczęściej rozpraszało się równomiernie po całym wnętrzu. Jeśli poszukujesz takiego rozwiązania – mało intensywnego, ale roztaczającego się na cały salon oświetlenia – to z pewnością warto jest zainwestować w żyrandol. Zwróć jednak uwagę, że nie wszystkie z nich będą oferować taki typ oświetlenia. Niektóre np. będą skupiać promienie świetlne na miejscu znajdującym się tuż pod nimi. Można je wykorzystać do oświetlenia stołu w centralnym części salonu.

Lampy stojące – jaki rodzaj światła dają?

Nowoczesne lampy stojące są doskonałym pomysłem wtedy, gdy poszukujemy oświetlenia, które umożliwi nam wieczorne czytanie. Wystarczy, że obok takiej umieścimy swój ulubiony fotel, bądź też postawimy ją na skraju mebli wypoczynkowych. Pod lampą znajdziemy doskonałe miejsce na czytanie książki, natomiast w reszcie pomieszczenia będzie panować nastrojowa aura. W sklepach dostępne są nowoczesne lampy stojące z różnym rodzajem kloszy.

Lampy stojące

Wybierając te z transparentnymi, będziemy mogli optycznie zwiększyć powierzchnię pomieszczenia i nadać mu ciepłego wyrazu. Natomiast, gdy zdecydujemy się na lampę z nieprzepuszczającym światła kloszem, uzyskamy punktowe źródło oświetlenia, które będzie stwarzać tajemniczy nastrój w reszcie pokoju.

Małe lampy do salonu – gdzie je umieszczać?

Niskie lampy do salonu możemy umieszczać na podłodze – obniżą optycznie pomieszczenie – na parapecie lub przy telewizorze. Mała lampka na parapecie sprawi, że światło będzie przesuwać granice pokoju, co otworzy do na zewnątrz. Dodatkowe oświetlenie regału lub telewizora uprzyjemni jego oglądanie.

Pamiętaj, że wybierając lampy do salonu nie musisz ograniczać się do tych znajdujących się w jednym komplecie. Wystarczy, że będą miały one jedną cechę wspólną – kolor, kształt lub materiał – a będą się prezentować jako spójna całość.