Podstawowe zagadnienia, jakie należy znać na temat współczesnego systemu klimatyzacji

Klimatyzacja to proces, podczas którego powietrze w budynku czy to mieszkalnym, czy też używanym do procesów przemysłowych, jest poddawane obróbce. Są to zabiegi techniczne, które mają zapewnić powietrzu odpowiednią, zadaną temperaturę oraz właściwą wilgotność. Czym tak naprawdę jest system klimatyzacji oraz na czym polega jego działanie?

Funkcje klimatyzacji

Najczęściej system klimatyzacji jest kojarzony wyłącznie z chłodzeniem powietrza. Jednak profesjonalny system klimatyzacji to nie tylko chłodzenie, ale również podgrzewanie powietrza, jego nawilżanie, a także osuszanie i oczyszczanie ze szkodliwych zanieczyszczeń. System klimatyzacji to nie to samo, co wentylacja. Jednak mogą one stanowić jeden wspólny system odpowiedzialny za wymianę powietrza oraz utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza, a także zapewnienie użytkownikom właściwego komfortu termicznego w pomieszczeniach.

Szerokie zastosowanie

Współczesny systemy klimatyzacji to zaawansowane technologicznie urządzenia stosowane zarówno w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, jak i w biurach, sklepach, urzędach państwowych, szkołach, placówkach służby zdrowia, kawiarniach, restauracjach, fabrykach czy też ogromnych centrach handlowych. Aby osiągnąć optymalne parametry powietrza, najlepiej jest zastosować rozbudowaną instalację klimatyzacyjną. Obecnie dostępnych jest na rynku wiele rozwiązań tego rodzaju. Możemy wybierać spośród urządzeń pod kątem klimatyzacji komfortu, klimatyzacji przemysłowej czy też technologicznej. Dostępna jest na przykład klimatyzacja miejscowa, w postaci systemu typu Split obsługującego pojedyncze pomieszczenia, a także klimatyzacja centralna mogąca zapewnić odpowiednią cyrkulacje powietrza w całych budynkach (Multi Split).

Split

Zazwyczaj system klimatyzacji typu Split to system stacjonarny, który jest najprawdopodobniej obecnie najpopularniejszym tego rodzaju rozwiązaniem używanym zarówno przez klientów indywidualnych, jak i komercyjnych. Klimatyzacja typu Split składa się z parownika wraz z wentylatorem, które tworzą jednostkę wewnętrzną, a także skraplacza wraz ze sprężarką tworzące jednostkę zewnętrzną. Oba urządzenia są ze sobą połączone za pomocą przewodów freonowych gazowych oraz cieczowych. Jednostka wewnętrzna oprócz chłodnicy freonowej i wentylatora jest najczęściej wyposażona również w system filtrów powietrza, a także w nagrzewnicę elektryczną. Dziś systemy klimatyzacji mogą również pełnić funkcję pompy ciepła poprzez odwrócenie w systemie układu chłodniczego, gdzie parownik przejmuje funkcję skraplacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.