Zawory kulowe w instalacjach domowych oraz przemysłowych

Sprawnie działające i nowoczesne instalacje w domu lub mieszkaniu pozwalają na bezpieczne oraz komfortowe użytkowanie pomieszczeń mieszkalnych, a także w znacznym stopniu poprawiają ogólny standard życia, bez których obecnie nie jesteśmy w stanie się obyć. Niezbędnym elementem każdej instalacji jest armatura zaporowa, w której jednymi z najważniejszych elementów są zawory kulowe.

Instalacja w pigułce

Instalacja to nic innego, jak zestaw urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku, które służą do przesyłania różnego rodzaju mediów takich, jak np. prąd elektryczny, woda, gaz ziemny, paliwo, ścieki lub inne substancje. Konstrukcje instalacji składają się zazwyczaj z wielu elementów liniowych, które są odpowiednio dobrane do transportu konkretnego medium, jak np. rury, przewody elektryczne, pompy, liczniki, bezpieczniki czy też zawory.

Kurki i ich zastosowanie

Zawory kulowe (ang. ball valve), nazywane również kurkami, to zawory obrotowe posiadające w swoim wnętrzu najczęściej kule. Głównym zadaniem tego rodzaju kurków jest umożliwienie lub zablokowanie przepływu różnorodnych cieczy lub gazów. W warunkach domowych zawory kulowe używa się w instalacjach wodnych, centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej oraz w instalacji gazowej.

Budowa

Zawory kulowe są zbudowane z korpusu, gniazda wyposażonego w kulę, napędu ręcznego w postaci dżwigni jednoramiennej lub motylka, a także z wałka zwrotnego. W momencie otwarcia zaworu, kula posiadająca w swoim środku wydrążony otwór, przepuszcza dane medium. Gdy jednak obrócimy kulę zaworu o ¼ obrotu, czyli o 90 stopni, wówczas gniazdo zostanie zakryte, a przepływ medium zablokowany.

Jaki zawór kulowy będzie najlepszy?

Podczas wyboru kurka należy przede wszystkim skontrolować maksymalną temperaturę, w jakiej może pracować dany zawór, a także ciśnienie oraz czynnik roboczy. Ważnym jest również, aby sprawdzić, czy konkretny zawór kulowy spełnia wszystkie polskie oraz europejskie normy jakości. Do pracy w trudnych warunkach oraz do instalacji transferujących agresywne media najlepiej wybrać zawory wykonane z materiałów kwasoodpornych. W instalacjach pracujących w wysokich temperaturach najbardziej odpowiednimi kurkami będą zawory kulowe teflonowe, mogące wydajnie pracować w trudnych warunkach temperaturowo-ciśnieniowych.

Zawory kulowe mogą być sterowane zarówno ręcznie, pneumatycznie, jak i elektrycznie. Są one nie tylko stosowane w gospodarstwach domowych, ale bardzo często również w procesach przemysłowych oraz liniach produkcyjnych, w których wykorzystuje się kurki w różnych standardach wykonania (np. gwintowane, wtykowe, spawane, itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.