Adaptacja poddasza. Jakie formalności i możliwości aranżacji?

Zaadaptowanie przestrzeni dostępnej na strychu jest niezwykle atrakcyjnym sposobem na zyskanie dodatkowego metrażu w naszym mieszkaniu. Co istotne, specyficzny klimat poddasza wraz ze skośnym dachem i zamontowanymi w nim oknami, pozwala na niezwykle ciekawe aranżacje pomieszczeń. Adaptacja poddasza wymaga jednak załatwienia kilku formalności oraz spełnienia wymogów prawnych. Jakich?

Zanim przystąpimy do realizacji pomysłu na zyskanie dodatkowego metrażu znajdującego się na nieużytkowanym do tej pory strychu, musimy zasięgnąć opinii specjalistów budowlanych. Najlepiej, jeśli już w trakcie budowy naszego domu została uwzględniona możliwość przystosowania poddasza do roli użytkowej. W tej sytuacji konstrukcja budynku nie będzie wymagać większych ingerencji, a adaptacja sprowadzi się po prostu do wewnętrznych prac wykończeniowych.

Przebudowa poddasza – formalności

Jeżeli jednak projekt budynku nie przewidywał tego typu rozwiązań, konieczna może być przebudowa poddasza obejmująca podniesienie ścian kolankowych, co pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń. Niestety wiąże się to z koniecznością rozebrania dachu, a także wzmocnienia stropów, co jest równoznaczne z obowiązkiem zgłoszenia przebudowy odpowiednim organom administracyjnym lub uzyskania pozwolenia na wykonanie prac budowlanych. W takiej sytuacji niezbędne będzie zrobienie projektu architektonicznego, który będzie zawierał dokładny zakres i opis wszystkich prac, a przy tym będzie dostosowany do obowiązujących przepisów.

Obok tych ogólnych, które wskazują jakie parametry techniczne muszą spełniać pomieszczenia mieszkalne usytuowane na poddaszu, obejmujących nie tylko wysokość pomieszczeń (2,2 metra, jednak wysokość 1,9 metra uważana jest za wystarczającą do w miarę wygodnego użytkowania poddasza) oraz ich naświetlenie (gdzie stosunek powierzchni przeszklonych do powierzchni podłogi powinien wynosić minimalnie 1/8), uwzględnione muszą zostać również przepisy prawa lokalnego, które znajdują się z Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego i obejmują zalecenia dotyczące adaptacji strychu na powierzchnię użytkową.

Przestrzeń na miarę fantazji, czyli aranżacja poddasza

Charakterystyczne skosy na poddaszu przez jednych uważane są za ich największe zalety, przez innych natomiast za prawdziwe utrapienie. Warto jednak zauważyć plusy takiej konstrukcji, które pozwalają, za pośrednictwem okien dachowych, na niezwykle intensywne doświetlenie pomieszczeń. Z tego powodu poddasza doskonale nadają się na wszelkiego rodzaju pracownie czy otwarte studia. Sprzyja temu również separacja od pozostałej części domu. Równie dobrze poddasze sprawdza się zatem jako przestronny salon i bawialnia, gdzie rodzina spędza wspólny czas.  Można je również wykorzystać jako strefę przeznaczoną do snu, gdzie znajdują się sypialnie wszystkich domowników.

Nie zmienia to faktu, że przy odrobinie pomyślunku, sprawnie zaadaptowane poddasze może stać się całkowicie samodzielnym mieszkaniem, wyposażonym nawet w oddzielne wejście zewnętrzne. Możliwości jego zaadaptowania jest wiele, a unikalny klimat sprawia, że mieszka się tam zupełnie inaczej niż w standardowych pomieszczeniach. Co istotne, jest to de facto przydatna przestrzeń, która tylko czeka na to, aby ją wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.