Co to są suwmiarki – zastosowanie, rodzaje

Przyrządy pomiarowe cieszą się w dzisiejszych czasach bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia do czego służy suwmiarka. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czym tak naprawdę jest suwmiarka?

Suwmiarka najprościej rzecz mówiąc to bardzo proste narzędzie, dzięki któremu można w krótkim czasie dokonać precyzyjnych pomiarów różnorodnych przedmiotów. Niezawodne suwmiarki mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko w procesie produkcji, ale również w profesjonalnym warsztacie lub zwykłym gospodarstwie domowym. Klasyczne suwmiarki wyposażone są w dwie skale. Pierwszą z nich jest standardowa skala metryczna (mm), a druga do skala w calach (inch). Jednym z najważniejszych parametrów suwmiarek jest oczywiście klasa ich dokładności.

Do czego służy suwmiarka?

Jak wspomniano powyżej suwmiarka służy do wykonania pomiarów. Dzięki temu urządzeniu można zmierzyć nie tylko wymiary zewnętrzne i wewnętrzne, ale również głębokość. Jeżeli chodzi o zakres pomiarowy suwmiarek, to zazwyczaj zawiera się on w przedziale od 0 mm do 150 mm. Największe urządzenia są w stanie zagwarantować pomiar do 3000 mm. Osoby, które chcą mierzyć głębokość powinny upewnić się, czy dana suwmiarka wyposażone jest w odpowiedni głębokościomierz. Suwmiarki wykorzystywane są przede wszystkim w ślusarstwie, kowalstwie i przy obróbce skrawaniem.

Najpopularniejsze rodzaje suwmiarek

Na rynku można znaleźć wielu rzetelnych producentów, którzy oferują różne rodzaje suwmiarek. Większość z nich składa się z prowadnicy, suwaka, powierzchni pomiarowej i specjalnego urządzenia, które umożliwia dokładny odczyt pomiaru. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie suwmiarki analogowe (noniuszowe), które korzystają z prostej podziałki kreskowej znajdującej się na prowadnicy. Na półkach sklepowych dostępne są także suwmiarki zegarowe, które z kolei posiadają specjalny czujnik zegarowe i charakterystyczne zębatki na prowadnicy. Nowością na rynku są cyfrowe suwmiarki elektroniczne, które charakteryzują się liniałem pojemnościowym na prowadnicy i elektronicznym wyświetlaczem.

Jakie zalety i wady mają wybrane rodzaje suwmiarek?

Poszczególne rodzaje suwmiarek mają oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego wyboru. Elektroniczna suwmiarka zapewnia nie tylko bardzo wysoką dokładność, ale również szybki odczyt. Jest to idealny wybór dla tych osób, które poszukują idealnego kompromisu pomiędzy wysoką jakością wykonania, precyzyjnym pomiarem i przystępną ceną. Analogowa suwmiarka co prawda zapewnia najmniejszą szybkość odczytu, ale jest niezawodna i co najważniejsze bardzo mało kosztuje, dlatego też tak wiele osób decyduje się na jej zakup. Jeżeli chodzi o szybkość odczytu i wyższą dokładność, to lepszymi parametrami mogą pochwalić się suwmiarki zegarowe. Pamiętać należy jednak o tym, że charakteryzują się one większą podatnością na uszkodzenia i nieco wyższą ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.