Klimatyzatory – czym kierować się przy zakupie?

Lato w pełni, gorące dni dają się nam we znaki i mimo że wszyscy chyba czekaliśmy na przybycie lata, to są chwile, kiedy mamy dość i marzymy o wytchnieniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Aby jednak można było cieszyć się tym zbawiennym podmuchem chłodnego powietrza, trzeba najpierw wyposażyć się w odpowiedni klimatyzator. Co więcej, musi on być odpowiednio dopasowany do pomieszczenia, w którym będzie użytkowany – tylko wtedy spełni oczekiwania i będzie efektywny. Czym zatem kierować się przy wyborze klimatyzatora i jakie parametry wziąć pod uwagę?

Dobry klimatyzator, czyli jaki?

Na rynku sprzętów RTV/AGD mamy ogromny wybór różnego rodzaju klimatyzatorów. Począwszy od niewielkich klimatyzatorów stacjonarnych, poprzez pokaźne urządzenia multisplit, czy też nowoczesne klimatyzatory podstropowe, lub przypodłogowe. Możemy kupić sam klimatyzator lub klimatyzator z oczyszczaczem powietrza. Opcji jest naprawdę dużo. Która zatem będzie najlepsza? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, można jednak wymienić kilka kluczowych kwestii, jakie trzeba wziąć pod uwagę kupując klimatyzator do domu, czy biura. Przede wszystkim metraż pomieszczenia, w którym będzie on użytkowany. Każdy model klimatyzatora ma określoną wydajność w przeliczeniu na metry kwadratowe powierzchni do schłodzenia. Oznacza to, że inna moc klimatyzatora będzie potrzebna do uzyskania optymalnej temperatury w pokoju 30 m2, a inna w salonie o powierzchni 60 m2.

Klimatyzatory stacjonarne – rodzaje

Stacjonarne klimatyzatory najczęściej stosowane do użytku domowego to tak zwane klimatyzatory typu split – chłodzą one jedno pomieszczenie. Z kolei do użytku biurowego, częściej wykorzystuje się klimatyzatory typu multi split, w których jedna jednostka zewnętrzna, obsługuje kilka klimatyzatorów wewnętrznych zamontowanych w kilku pomieszczeniach.
Klimatyzatory możemy podzielić na kilka najważniejszych grup, są to:
• Klimatyzatory ścienne – najczęściej montuje się je na ścianie, np. nad łóżkiem czy też nad kanapą;
• Klimatyzatory podsufitowe/ klimatyzatory podstropowe – montowane blisko stropu, są dość dyskretne;
• Klimatyzatory przypodłogowe – nie rzucają się w oczy, często przypominają nowoczesny grzejnik;
• Klimatyzatory kasetonowe – montuje się je w podwieszanych sufitach, najczęściej wykorzystywane w biurach oraz urzędach;
• Klimatyzatory kanałowe – stosowane w biurowcach oraz budynkach użyteczności publicznej, dystrybuują powietrze do kilku pomieszczeń jednocześnie.

Czym kierować się przy zakupie klimatyzatora?

Wybierając klimatyzator do domu czy do biura jak musimy kierować się metrażem pomieszczenia, ale nie tylko. Warto wybierać sprawdzone marki klimatyzatorów jak na przykład klimatyzatory LG. Ponadto, istotna jest też głośność urządzenia, zwłaszcza jeśli będzie ono użytkowane w pomieszczeniu, gdzie pracuje się w skupieniu, lub gdzie śpimy. Kolejnym aspektem są funkcje dodatkowe takie jak nawilżanie powietrza lub funkcja oczyszczacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.