Czym powinny charakteryzować się meble dla dzieci?

Wybór mebli dla dzieci wcale nie jest prosty. Wbrew pozorom może sprawiać on większe trudności, niż w przypadku tych, które wybieralibyśmy do użytku dla osób dorosłych.

Ma to związek z tym, że meble dziecięce wymagają od nas rozpatrzenia poszczególnych modeli pod kątem nie tylko ich wizerunku i praktyczności, ale również bezpieczeństwa i funkcjonalności. Sprawdźmy, czym powinny charakteryzować się warte uwagi meble dla dziecka.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dla mebli przeznaczonych dla osób dorosłych czynnik bezpieczeństwa nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Nikomu nie przyjdzie raczej do głowy wymyślanie dla elementów salonu, czy też biura nowych zastosowań, czy też poddawaniu ich wymyślnym testom. W przypadku dzieci możemy się spodziewać praktycznie wszystkiego, to też obowiązkiem każdego rodzica jest wyposażenie ich pokoju w takie mebelki, które pozwolą im bezpieczne bawić się, rozwijać i testować. Bez szkody dla ich zdrowia oraz generowania dodatkowych kosztów dla rodziców.

Meble dla dzieci powinny być zatem wykonane z tworzyw naturalnych, które nie będą szkodliwe dla maluchów, nawet wtedy, gdy zdecydują się je podgryzać. Niezwykle ważne jest również zwrócenie uwagi na farby i lakiery, które wykorzystał producent do upiększenia mebli. Najlepiej, aby były to farby wodne, które nie będą toksyczne dla najmłodszych. Warto również pamiętać o zaokrąglonych krawędziach. Często zdarza się przecież, że dziecko w ferworze zabawy może zapomnieć się i natknąć na ostrą „przeszkodę” w postaci kątów mebli, każdy rodzic chciałby tego uniknąć.

Dobre meble dla dzieci posiadają certyfikaty, dzięki którym rodzic może mieć gwarancję, iż bezpieczeństwo i funkcjonalność produktów jest taka, jaką opisuje ją ich wytwórca.

Funkcjonalność = oszczędność

Mebelki dla szybko rosnących dzieci trzeba byłoby wymieniać za kilkanaście miesięcy. Jednak niekoniecznie ten fakt przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i ich pociechom, które przecież przyzwyczaiły się do ulubionych mebelków i z trudem będą chciały się z nimi rozstać.

Producenci mebli dziecięcych pomyśleli również i o tym. Meble niemowlęce z łatwością można przerobić na te, które nadadzą się dla małego dziecka. Dzięki czemu wszyscy będą zadowoleni – zarówno maluchy, jak i ich rodzice.

Jak wybrać łózko i biurko dla dziecka?

Musimy tutaj pamiętać – na co zwracają również uwagę specjaliści z MEBLIK.PL – że łózko i biurko dla dzieci nie powinno być zbyt wysokie, aby szkrab bez problemu mógł się na nie wspiąć samodzielnie. Dla nocnych podróżników dobrym pomysłem będą zestawy z zastawką (jak, np. Nordic), które uniemożliwią maluchom upadek na twardą podłogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.