Jak działa rekuperator?

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się stosowanie w domach oraz mieszkaniach rekuperatorów. Są to bardzo pożyteczne urządzenia do odzyskiwania ciepła poprzez przekazywanie energii pomiędzy strumieniami powietrza.

Po co rekuperator?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, po co właściwie potrzebne są rekuperatory? Przede wszystkim dzięki nim mamy możliwość skutecznego i sprawnego kontrolowania systemu wentylacji. Rekuperator ogrzewa powietrze w pomieszczeniu bez wykorzystania do tego dodatkowej energii. Jest więc rozwiązaniem szczególnie godnym polecenia wszystkim miłośnikom domów ekologicznych i pasywnych.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Aby rekuperator mógł być zgodnie, ze wszystkimi normami, użyty w wentylacji mechanicznej, powinien składać się z konkretnych elementów. Przede wszystkim musi posiadać dwa wentylatory oraz wymiennik ciepła o dowolnej konstrukcji. Poza tym rekuperatory posiadają również automatykę, która umożliwia sterowanie wentylacją i dostosowanie jej do konkretnych potrzeb mieszkańców.

Działanie rekuperatora

Działanie rekuperatora jest bardzo proste i polega na tym, że powietrze nawiewane do budynku jest wcześniej ogrzewane przez powietrze, które z niego wychodzi. Wymiana ciepła między strumieniami powietrza następuje na cienkiej płycie, która dzieli dwa strumienie.

Dlaczego wentylacja mechaniczna jest tak ważna?

Coraz więcej osób decydujących się na budowę domu, postanawia zainstalować w nim dobrej jakości rekuperator. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem może być lepiej kontrolowana i dostosowana do potrzeb mieszkańców i użytkowników pomieszczeń.  Dzięki temu, że rekuperacja pozwala odzyskać ciepło z wywiewanego powietrza, jest ona rozwiązaniem wyjątkowo energooszczędnym i dlatego chętnie stosowanym w budownictwie ekologicznym oraz pasywnym.

Co zyskujemy z rekuperatorem?

Przede wszystkim warto podkreślić, że zainstalowanie w domu rekuperatora to ogromna oszczędność pieniędzy. Szacuje się, że używając wentylacji mechanicznej z rekuperatorem można zaoszczędzić nawet do 40 procent kosztów ogrzewania. Poza tym warto także dodać, że bardzo wiele współczesnych rekuperatorów posiada specjalne filtry, które pomagają oczyścić powietrze z różnych zanieczyszczeń. Niektóre rekuperatory posiadają nawet specjalne filtry dla alergików.

Zastanawiając się nad montażem rekuperatora, warto pomyśleć o tym stosunkowo wcześnie, ponieważ rekuperator wymaga podpięcia do przewodów wentylacyjnych, a co za tym idzie, całość wymaga odpowiedniego zaprojektowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.