Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Wielu z nas uważa, że kuchnia jest sercem domu. To w niej toczy się duża część rodzinnego życia. Tutaj najczęściej w ciągu dnia spotykają się wszyscy domownicy, a przygotowując i jedząc posiłki mamy czas na rozmowę z bliskimi. Współczesny trend, jakim jest kuchnia otwarta, sprzyja takiemu trybowi życia.

Kuchnia staje się pomieszczeniem zintegrowanym ze strefą dzienną, dzięki czemu osoba przygotowująca posiłek nie jest odizolowana, lecz pozostaje w kontakcie z pozostałymi członkom rodziny. Kiedy przyjmujemy przyjaciół, wspólne przygotowywanie poczęstunku może być częścią spotkania. Otwarta kuchnia pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Jest to szczególnie cenne na małym metrażu, ale również większe mieszkania zyskują na przestronności, co zwiększa poczucie swobody i komfortu.

Kuchnia otwarta czy może jednak zamknięta?

W porównaniu z kuchnią zamkniętą, otwarcie tego pomieszczenia może również sprawiać problem. To, co w jednej sytuacji jest atutem, a więc bliskość i przebywanie razem, może również stać się udręką, kiedy odgłosy z kuchni przeszkadzają pozostałym domownikom w spokojnej lekturze lub oglądaniu filmu.

kuchnia otwarta

Musimy liczyć się z także z tym, iż nieustannie towarzyszyć nam będzie widok zlewu, garnków, czy też bałaganu towarzyszącego gotowaniu. Są oczywiście rozwiązania aranżacyjne, które rozwiązują przynajmniej częściowo ten problem.

Pozbawieni jednej ściany, możemy również stanąć przed problemem braku miejsca na wszystkie potrzebne nam sprzęty kuchenne. Wtedy konieczna być może będzie rezygnacja z części wyposażenia, a kuchnia tym samym straci swoją funkcję jako warsztat pracy.

Otwierając i jednocząc przestrzeń kuchni z częścią dzienną musimy także wziąć pod uwagę, iż kuchnia będzie wymagała wysokiej jakości wykończenia, aby stworzyć z salonem reprezentacyjną całość.

Wybór zależy od preferencji

Aktualnie bardzo często nowe mieszkania wymuszają urządzenie kuchni jako części salonu. Jeśli jednak w kwestii aranżacji przestrzeni mamy możliwość wyboru, zastanówmy się, co bardziej zgodne jest z naszym stylem życia i potrzebami.

Jeśli kuchnia jest dla nas przede wszystkim warsztatem pracy, wskazane będzie urządzenie jej jako pomieszczenia zamkniętego, w którym będziemy mogli działać bez skrępowania, a bałagan w razie potrzeby zostawić za zamkniętymi drzwiami. Jeśli jednak jest to dla nas przestrzeń integralnie związana z rodzinnym życiem, mamy możliwość stworzenia z niej funkcjonalnego elementu strefy dziennej. Każda z opcji odpowiada na inne potrzeby, dlatego wybór powinien być przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.