Wyspa w kuchni – jak ją prawidłowo zaaranżować

Kuchnia z wyspą cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób ceniących sobie innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania. Wyspa w kuchni to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o dobre zorganizowanie pracy, dzięki czemu gotowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Co więcej, wyspa staje się atrakcyjnym elementem wyposażenia, nadając wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jak więc zaaranżować więc kuchnię z wyspą?

Wyspa w kuchni – czy warto?

Kuchnia z wyspą umożliwia wykonywanie wszystkich czynności związanych z gotowaniem przy jednym blacie, co jest znacznie wygodniejsze niż chodzenie w tą i z powrotem po całym pomieszczeniu. Koniec z meczącymi wędrówkami, gdyż wszystko mamy w końcu pod ręką. Dzięki szerokiemu wyborowi na rynku możemy zaaranżować wyspę w kuchni zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami.

Będzie się ona świetnie prezentować zarówno we wnętrzach urządzonych zgodnie z bieżącymi trendami, jak również w pomieszczeniach, w których dominują tradycyjne rozwiązania. Tak naprawdę to ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Połączenie strefy kuchennej i dziennej pozwala na zmniejszenie dystansu między domownikami, a tym samym możliwe staje się połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jest bowiem czas na wspólne gotowanie i biesiadowanie w jednym pomieszczeniu.

Kuchnia z wyspą – jak ją zaaranżować?

Dzięki właściwie rozplanowanej wyspie w kuchni możliwe staje się ułatwienie przyrządzania posiłków i zwiększenie użyteczności pomieszczenia. Aby uzyskać pożądany efekt, potrzebuje ona pomieszczenia o powierzchni co najmniej 15 metrów kwadratowych lub kuchni otwartej, najlepiej w kształcie kwadratowym.

Wyspa w kuchni to wolnostojące szafki przykryte blatem, które zwykle usytuowane są w centrum pomieszczenia. Zaleca się pozostawienie 100-120 cm odległości wyspy od ciągu szafek kuchennych, dzięki czemu w tym samym czasie z kuchni bezproblemowo będą mogły korzystać dwie osoby.

W przypadku kuchni zamkniętej najodpowiedniejszym miejscem dla wyspy jest centrum, co umożliwia swobodny dostęp do niej z każdej strony. Z kolei w kuchni otwartej możliwe jest zarówno połączenie kuchni i salonu, jak również oddzielenie obu pomieszczeń. W celu uzyskania jak najlepszych efektów aranżacyjnych zaleca się dobrać szafki i blaty do wystroju salonu czy jadalni.

Sprzęt AGD, oświetlenie

Jeśli chodzi o urządzenia AGD, to najczęściej na wyspach znajdują się zlewozmywak, płyta grzewcza, a także piekarnik, zmywarka czy też nawet podblatowa chłodziarka. Konieczne staje się oczywiście doprowadzenie do urządzeń odpowiednich instalacji. Wyspa w kuchni potrzebuje też oświetlenia, najlepiej punktowego i centralne, które montuje się w suficie czy w okapie kuchennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.