Ława czy stolik – co lepsze do salonu?

Salon to miejsce reprezentatywne dla naszych mieszkań. To tu przyjmujemy gości i organizujemy wszelkiego typu uroczystości. W związku z tym umeblowanie tego pomieszczenia powinno być bardzo przemyślane, a przede wszystkim dopasowane do naszego gustu oraz stylizacji pomieszczenia i całego mieszkania.

ŁAWA I STOLIK DO SALONU – KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA OBU TYPÓW MEBLI

Oprócz tak oczywistych mebli jak sofa czy fotele klimat salonu tworzą również meble, których naczelnym celem jest spożywanie posiłków. Najczęściej używane w tej kwestii sprzęty to różnego typu ławy lub stoliki. W sklepach meblarskich można otrzymać cały wachlarz mebli tego typu – stoliki okolicznościowe, ława  rozkładana, stolik okrągły. Kształtów i kolorów jest całe mnóstwo. Wystarczy odpowiednio dobrać dany mebel do stylistyki naszego wnętrza. Jasną sprawą jest to, że do pokoju zaaranżowanego w jasnych barwach lepiej sprawdzi się biała ława niż stolik kawowy w ciemnej kolorystyce.

Zarówno stolik, jak i ława mogą odmienić wygląd salonu i nadać mu całkowicie innego charakteru. Są to meble funkcjonalne, które tak naprawdę niekoniecznie muszą się wzajemnie wykluczać. Doskonale sprawdzą się w tak zwanej strefie relaksu, można na nich postawić filiżankę z kawą czy herbatą, położyć gazetę czy książkę. Nietypowe kształty ław czy stolików mogą wpłynąć na to, że aranżacja całego wnętrza będzie bardziej oryginalna i pozwoli odwrócić uwagę od innych mniej atrakcyjnych miejsc w salonie.

ŁAWA – KTO POWINIEN JĄ MIEĆ?

Różnego typu ławy są skierowane do osób, które cenią sobie rozwiązania klasyczne. W salonach w stylu nowoczesnym, o dużej powierzchni sprawdzą się stylowe ławy z drewna szkła czy elementów chromowanych. Duże przestrzenie mogą być doskonale ubarwione przez długie ławy, które powinny być również stosowane w momencie, gdy w domu zamieszkuje dużo ludzi. Długa i wąska ława może służyć także za dodatkowy stolik, siedzisko czy też nawet półkę na ozdoby czy dodatki tekstylne. Bardzo praktycznym pomysłem są ławy w wersji rozkładanej czy dwupoziomowej. Jeżeli ława służy jako miejsce do spożywania posiłków dobrze jest stosować jej wersję z regulowaną wysokością. Istnieją również modele law, wyposażonych w dodatkowe półki czy szuflady, w których można gromadzić różnego typu drobiazgi.

STOLIK DO SALONU – W JAKIEGO TYPU MIESZKANIACH?

Stolik salonowy to idealne rozwiązanie do mniejszych wnętrz, gdyż nie przytłaczają one otoczenia, świetnie się w nie wtapiają i komponują z innego typu meblami. Ostatnimi czasy modne są stoliki w futurystycznych kształtach, zwolennicy klasyki powinni jednak stawiać na eleganckie stoliki z naturalnych materiałów. Do wnętrz klasycznych nadadzą się również stoliki owalne czy okrągłe. Jeżeli natomiast chce się wprowadzić do swojego salonu odrobinę świeżości czy nowoczesności można pomyśleć o stolikach z elementami drewnianymi, szklanymi lub metalowymi.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić o wyższości któregoś z dwóch omawianych mebli. Oba mają swoje zalety i są to generalnie meble bardzo podobne pod względem sposobu użytkowania. Niezależnie od tego, na który mebel się postawi powinien on być estetyczny i praktyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.