Sprzęt AGD odpowiedni dla osoby starszej

Nowoczesne pralki posiadają wiele różnorodnych programów, kuchenki mikrofalowe potrafią nie tylko odgrzewać, ale także odmrażać i opiekać posiłki, natomiast piekarniki mogą grillować, czy piec nawet dwie potrawy jednocześnie.

Nie ulega wątpliwości, że są to przydatne funkcjonalności, które pozwalają zaoszczędzić czas, jednak, czy każda starsza osoba będzie umiała je wykorzystać?

Urządzenia, które obecnie znajdziemy w sklepach agd są bardziej zaawansowane technologicznie niż te sprzed kilku lat, mają znacznie więcej funkcji, ale i bardziej skomplikowaną obsługę. Czym więc kierować się kupując wyposażenie i akcesoria do kuchni dla starszej osoby?

http://umeblujzklasa.pl/

Wybierając sprzęt agd dla seniora najważniejsze jest, aby miał prostą i intuicyjną obsługę, przejrzysty wyświetlacz oraz jedynie podstawowe funkcjonalności. Mało prawdopodobne, aby starsza osoba korzystała z samojezdnych odkurzaczy, płyty indykcyjnej z dotykowym panelem sterowania, czy żelazka, które odkaża ubrania. Ważne jest, aby kuchenka, czy pralka posiadała duży wyświetlacz LCD oraz prosty panel sterowania, który ułatwi korzystanie z urządzenia. Warto zastanowić się, czy dla osoby starszej lepsze niż dotykowe sterowanie nie okaże się tradycyjne pokrętło, do którego starsi ludzie są przyzwyczajeni od lat. Dla zapewnienia bezpieczeństwa seniorów warto zakupić sprzęt wyposażony w przydatne przypominacze i minutniki, które zasygnalizują, kiedy zakończyć pieczenie, albo samodzielnie wyłączą piekarnik. Nowoczesne kuchenki gazowe i elektryczne mają wśród swoich funkcji zabezpieczenia przeciw wypływowe, które chronią przed ulatnianiem się gazu, czy zalaniem palników. Przydatnym dla seniora mogą okazać się tzw. zimne drzwiczki, które chronią przed oparzeniem się gorącym piekarnikiem, czy sygnały dźwiękowe, które informują o zakończeniu pracy, czy awarii urządzenia. Oczywistym jest, że starsza osoba, która mieszka sama nie potrzebuje lodówki o dużej pojemności, czy pralki, która umożliwia pranie tylko dużej partii ubrań. Dlatego tak istotne jest dobranie urządzenia do faktycznych potrzeb seniora, które niekoniecznie musi mieć kilkanaście programów.

Najważniejsze, aby każdy sprzęt spełniał swoją podstawową funkcję- pralka ma skutecznie i szybko prać, lodówka ma być energooszczędna, ale i pojemna, natomiast odkurzacz- cichy, a przy tym dobrze ssący. Trzeba umiejętnie pogodzić nowoczesność z praktycznym podejściem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.