Szafy wnękowe na wymiar

Szafa wnękowa to wygodne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku małych mieszkań, w których metraż nie pozwala na wygospodarowanie osobnej garderoby.

Nowoczesne sypialnia z szafą wnękową powinny współgrać ze sobą stylistycznie. Fronty szafy mogą być wykonane z płyty, lustra lub szkła, o matowym albo połyskującym wykończeniu. Drzwi mogą być kryjące lub prześwitujące.

Mimo, że szafa wnękowa na wymiar najczęściej jest umieszczana w sypialniach, równie dobrze może znajdować się w każdym innym pomieszczeniu. Jej ważną zaletą jest możliwość zagospodarowania trudnych miejsc w mieszkaniach, takich jak wnęki w pomieszczeniach lub skosy na poddaszu. Jednak równie często szafę montuje się w typowych pokojach na całej ich szerokości.

Szafy i półki wnękowe

Szafy i półki wnękowe

Idealne wymiary dla szafy wnękowej

Przy ustalaniu wymiarów tego mebla należy pamiętać o tym, że jego głębokość musi uwzględniać grubość drzwi i ścianki tylnej. Powinna wynosić nie mniej niż 55 cm. Gdy szafa będzie się znajdować pod ścianą, można zrezygnować z „pleców”. Rezygnacja z tego elementu jest szczególnie wskazana, kiedy szafa będzie znajdować się w małym lub wąskim pomieszczeniu.

Otwieranie szafy może być tradycyjne lub przesuwne. Drzwi przesuwne są lepszym wyborem, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Dają one możliwość umieszczenia szafy nawet tuż przy drzwiach wejściowych, gdyż nie jest potrzebne miejsce do manewrowania skrzydłami drzwiowymi szafy. Grubość całego systemu to zaledwie około 10 cm.

Szafa wnękowa na wymiar musi być funkcjonalna i pojemna. Dla większości ludzi będzie pełniła nie tylko funkcję schowka na odzież, ale również na biżuterię, kosmetyki, książki, sprzęty sezonowe, a nawet środki czystości. Z tego względu szafa powinna być wyposażona w różne akcesoria i dodatki do przechowywania, takie jak wysuwane półki, szuflady, druciane kosze, drążki, wieszaki, pudełka. By dostęp do rzeczy był prosty, należy pamiętać o odpowiednich wymiarach półek i akcesoriów. Przykładowo, wysokość przegrody na wiszące koszule i kurtki powinna wynosić 100-110 cm. Optymalne wymiary szuflady w szafie wynoszą: 15-20 cm wysokości, 40-70 cm szerokości, 50-60 cm głębokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.