Master bedroom – sypialnia z łazienką i garderobą

Model sypialni, która zawiera łazienkę i garderobę nosi nazwę „master bedroom”. Pojawia się on coraz częściej w projektach nowych domów. Master bedroom to swoista strefa intymności dla użytkowników sypialni, ponieważ pozwala na zgromadzenie wszystkich przedmiotów osobistych w jednym miejscu i łączy funkcje spania, mycia oraz ubierania, przez co jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Ile metrów potrzebujemy na sypialnie z garderobą i łazienką?

Aby pozwolić sobie na rozwiązanie, jakim jest łazienka i garderoba przy sypialni, trzeba dysponować pomieszczeniami o wystarczająco dużej powierzchni.

Ile metrów na sypialnię?

Szerokość sypialni powinna wynosić minimum 3 m, na których musi zmieścić się łóżko dwuosobowe wraz z dostępem z obu stron (każde przejście powinno wynosić co najmniej 70 cm).

By drzwi nie kolidowały z łóżkiem, minimalna długość sypialni powinna uwzględniać długość łóżka (zwykle 2 m) i szerokość skrzydła drzwiowego (około 80 cm). Wynika z tego, że minimalna powierzchnia, potrzebna na wydzielenie wygodnej sypialni wynosi 9 m2.

Sypialnia

Sypialnia

Ile metrów na garderobę?

Garderoba w sypialni daje możliwość ograniczenia zbędnych mebli w innych pomieszczeniach. Może się w niej znajdować nie tylko odzież, ale także deski do prasowania, pościele i sprzęty sezonowe.

Nowoczesna garderoba powinna być wyposażona w szafę na ubrania wiszące oraz półki na ubrania składane. Szafa na ubrania wiszące powinna mieć głębokość 60-70 cm, natomiast półki na odzież składaną są wygodne, gdy mają głębokość 40-45 cm – głębsze są niepraktyczne. Ogólna powierzchnia garderoby powinna wynosić minimum 4 m2.

garderoba

garderoba

Ile metrów na łazienkę?

Łazienka przy sypialni zlikwiduje problem porannych kolejek do toalety. Na niewielką łazienkę z prysznicem wystarczy zaledwie 2,5 m2. Podstawowym wyposażeniem, oprócz prysznica, jest toaleta i umywalka.

Osoby, dysponujące większą powierzchnią i większym budżetem mogą rozszerzyć wyposażenie łazienki o wannę, bidet, a nawet domową saunę czy jacuzzi.

lazienka

łazienka

Gdzie powinna być usytuowana strefa „master bedroom” na planie domu?

Przyjęło się, że jak najdalej od innych sypialni, aby stworzyć pełnię prywatności i nie przeszkadzać sobie nawzajem z innymi domownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.